'Global Sağlık’ ve ‘Kriz İletişimi’ tartışılıyor

e-Posta Yazdır PDF

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen “Global Health & Crisis Communication” (Global Sağlık ve Kriz İletişimi) isimli konferans 19 Haziran Salı günü başladı. Düzenlenen konferans için iş birliği yapılan Ohio Üniversitesi ve Iowa State Üniversitesinden de çok sayıda katılımcının yer aldığı etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Orhon ve çok sayıda öğretim elamanı katıldı. İletişim Bilimleri Fakültesi 109 nolu salonda gerçekleştirilen etkinlik 19-21 Haziran tarihleri arasında devam edecek.

“İletişim tek başına yeterli değil”
Rektör Prof. Dr. Aydın, konferansa ilişkin yaptığı konuşmada ise şunları dile getirdi: "Aktif-pasif 2 milyon öğrencisi olan bir üniversiteyiz. Üç hafta önce bir sınav yaptık. Eskişehir’in nüfusu 750 bindir. Biz bu sınavı Eskişehir nüfusunun 2 katı kadar öğrenciye yaptık. Eskişehir nüfusunun yarısı kadar görevliye bu sınavda yer verdik. Türkiye’de günde 3 milyon gazete basılıyor. Biz 3 milyon adet soru kitapçığı ve cevap kâğıdı bastık. Üç hafta içerisinde sonuçları açıkladık. Pazar günü ise 30 bin kişilik bir stadyumda mezuniyet töreni yaptık. TRT Okul kanalımız küresel bir yayın yaptı. Artık çağımız iletişim çağı ama iletişim tek başına yeterli değil. İletişimin, bilgi, yetenek ve kabiliyetle pekiştirilmesi gerekiyor. Bunu yaparken de elbette ki bu alanda uzman olan arkadaşlarla beraber olmak lazım."

“Tüm dünyaya seslenebileceğiz”
Rektör Prof. Dr. Aydın konuya verdiği önemi ise şu sözleri ile belirtti: "Son 10 yılda Türkiye’de 2 tane çok önemli gelişme kaydettik. Bu iki alanda bizim odak noktamızdır. Birisi ulaştırma alanı; hızlı tren, demir yolu ve havacılık sektörü. Diğeri de sağlık alanıdır. Geçen son 10 yılda çok önemli gelişmeler var sağlıkta. Bildiğim kadarıyla müşteri memnuniyeti %80’lere ulaştı. Tabi bu aynı zamanda bazı iletişim sorunlarını da beraberinde getirdi. Bu anlamda biz sağlık alanına da gerçekten odaklanmak isteriz. İletişim Bilimleri Fakültesi ve sizlerde birlikte sadece Türkiye değil tüm Dünya'ya seslenebileceğiz. Şu anda, 26 ülkeye eğitim öğretim hizmeti götürüyoruz. Dolayısıyla bu tablo içerisinde sağlık iletişimini ve eğitimini daha ileri götürecek yelpazeye büyük katkılar yapabiliriz. Bugün burada Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle çok önemli konular tartışılacak. Bizim istediğimiz burada yapılan tartışmaların ve ortaya çıkan görüşlerin yaşama aktarılmasıdır."

Konferansla ilgili bilgi veren İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Orhon, düzenlenen etkinliğin içeriğine dair şunları paylaştı: "Anadolu Üniversitesi sadece bilim üreten, eğitim-öğretim faaliyetleri içerisinde olan bir üniversite değil. İçinde bulunduğu şehir, bölge, ülkesi ve çevre ülkelerle ilişkilerini, sorumluluklarını arttıran ve bu sorumlulukların gereği olan faaliyetleri yapan çözümler üretmeye çalışan bir üniversite."

Çağımızın iletişim çağı olduğunu ve bunu da kimsenin yadırgamadığını ifade eden Prof. Dr. Orhon "Artık, iletişim ve medya her tartışmanın merkezinde. Ama krizle ve sağlıkla ilgili sorunlar, her gün karşılaştığımız tartışmaların hep merkezinde. Böyle bir durumda biz, gerçekten geçmişte beraber çalıştığımız, sorumlulukları paylaştığımız kurumlarla, iş birliği yaparak ki onları hemen söyleyeyim, Ohoi Üniversitesi ve Iowa Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılay’ı, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü gibi farklı kurumlarla iş birliği yaparak biz özellikle küresel sağlık ve kriz iletişimi konusunda uluslararası değerlendirmelerde bulunarak, Nasıl ele alabiliriz? Nasıl tartışabiliriz? Örneklerden nasıl yararlanabiliriz? Bunu dert edindik ve tartışmalarımızın merkezine aldık." dedi"

"Küresel sağlığı ve kriz iletişimini hem yerelden evrensele hem de evrenselden yerele, dünyanın başka bir yerinde olan konudan öğrenebileceğimiz dersler neler? Bunları anlamaya çalıştık." diyen Orhon, sözlerine şu şekilde devam etti: "Gerçekten bugün müthiş bir katılım var. Sağlık Bakanlığı’nın da içerisinde farklı farklı kesimler, kendi sunumları ile Türkiye’nin vakalarını Dünya'ya anlatmaya çalışıyorlar. Hollanda’dan, Kolombiya’dan, Hindistan’dan, Amerika’dan, İran’dan, Pakistan’dan ve daha birçok ülkeden sunuma gelenler var. Onlar kendi ülkelerinden veya dünya çapındaki durumlardan çalışmalardan örnekleri paylaşacaklar. Üç gün sürecek etkinlikte yaklaşık 50’ye yakın çalışma paylaşılacak, vakalar sunulacak."


Ayşegül Dallı (Haber Merkezi)

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
+/- Yorumlar
Ara

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

Arama

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kimler Çevrimiçi

Su anda:
  • 6 konuk

Duyurular

Şu anda yeni bir duyuru yok

Devamını oku...
Reklam
Reklam


ANADOLU ÜNİVERSİTESİ